Στα play-offs του Europa League προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ

Στα play-offs του Europa League προκρίθηκε χθες βράδυ το ΑΠΟΕΛ, ο οποίος, στη διαδικασία των πέναλτι, απέκλεισε, στο Στάδιο ΓΣΠ, την Ζρίνσκι Βοσνίας.

Η Ζρίνσκι Βοσνίας άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ίβαντσις, με το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει στο 14΄ με τον Ατζίλι και στο 26΄ να κάνει το 2-1 με τέρμα του Νούχιου.

Στο 69ο λεπτό η Ζρίσνκι ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μπιλμπίγια. Το παιχνίδι οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση όπου παρέμεινε το ισόπαλο 2-2.

Στη διαδικασία των πέναλτι, το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε με σκορ 4-2 με τον Σίλβα να αποκρούει δύο πέναλτι.

Το ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Πέμπτη θα αντιμετωπίσει στη Τσεχία τη Σλόβαν Λίμπερτετς, η οποία χθες βράδυ απέκλεισε εκτός έδρας την Στεάουα Βουκουρεστίου με 2-0.

Αποκλεισμός Ανόρθωσης

Μετά τον Απόλλωνα, αποκλείστηκε χθες βράδυ και η Ανόρθωση , η οποία από το 50ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο St. Jakob-Park της Ελβετίας,  η Βασιλεία επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης και πήρε το εισιτήριο για τα play-offs του Europa League.

Η Βασιλεία προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο και η Ανόρθωση μείωσε σε 3-2 με τους Βργκοτς (45`) και Κβιλιτάια (66` πέναλτι).